Jednym z głównych powodów, dla których rachunki za energię elektryczną mogą być wysokie, jest zwiększone zużycie energii biernej indukcyjnej. Jeśli te wartości są bardzo wysokie, należy zastanowić się nad wykonaniem pomiarów energii oraz dobranie odpowiedniego urządzenia, kondensatora, który zmniejszy pobór mocy biernej.

Jak zmniejszyć moc bierną?

opłaty za moc biernąW celu zmniejszenia mocy biernej warto zatrudnić fachowców, którzy wykonają usługę kompensacji mocy biernej. W cenie usługi będzie wykonanie odpowiednich pomiarów i obliczeń, analiza faktur za energię z poprzednich miesięcy i na tej podstawie dobranie odpowiedniego urządzenia oraz jego montaż. Wiele firm ma w swojej ofercie gwarancję na działanie sprzętu, a ewentualne przyszłe naprawy są już wliczone w cenę usługi. W zależności od wyników pomiarów, fachowcy z reguły dobierają odpowiedni kondensator mocy biernej lub dławik, których parametry spełniają wymagane założenia. Urządzenie działa od momentu uruchomienia, i już w pierwszym miesiącu po założeniu urządzenia opłaty za moc bierną będą zmniejszone lub całkowicie znikną. Z reguły kondensatory całkowicie niwelują występowanie mocy biernej. Koszty instalacji urządzenia zwracają się już po kilku miesiącach, a dobrze zainstalowane urządzenie działa kilkanaście lat, dzięki czemu inwestycja może zwrócić się nawet 20-krotnie. Stosowanie kompensacji mocy biernej jest w pełni legalne i nie trzeba informować dostawcy prądu o założonym urządzeniu.

Zastosowanie kompensacji mocy biernej do niedawna było wykorzystywane jedynie w średnich lub dużych przedsiębiorstwach. Jednak wraz z pojawieniem się elektrycznych liczników, obowiązkiem rozliczania się z mocy biernej został objęty każdy, dzięki czemu urządzenia kompensacji zyskują na popularności.

Kategorie: Usługi