Procesy logistyczne zachodzące na terenie danego przedsiębiorstwa w znacznym stopniu wpływają na wydajność oraz wydolność całej struktury. Logistyka wewnątrz zakładu pracy musi być tak zaplanowana żeby codzienne czynności nie przysparzały w żadnym stopniu opóźnień oraz nie powodowały nadmiernego ryzyka jeśli chodzi o bezpieczeństwo osób przebywających w zakładzie.

Procesy logistyczne z wykorzystaniem specjalnych wózków

wózki półkoweWszystko to wymaga odpowiedniego planowania oraz przetestowania danego modelu logistycznego. W związku z tym w niektórych zakładach pracy do transportu materiałów czy wyrobów gotowych używane są przenośniki taśmowe. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana ingerencja w linię produkcyjną. Wszędzie tam, gdzie linia technologiczna musi być w pewien sposób mobilna zachodzi konieczność stosowania innych rozwiązań jeśli chodzi o transport wewnątrz firmy. Świetnie w takiej sytuacji sprawdzą się wózki półkowe, które umożliwiają transport materiałów w obrębie firmy. Wózki półkowe mają kilka zasadniczych zalet. Jedną z największych z nich jest dowolność jeśli chodzi o wybór trasy, którą porusza się pracownik z wózkiem. W związku z tym istnieje możliwość dywersyfikacji dostaw elementów z różnych źródeł takich jak na przykład magazyn centralny oraz inne magazyny. Wózek półkowy umożliwia również łatwy transport, gdzie nie jest wymagane użycie nadmiernej siły do wprawienia obiektu w ruch.

Jest to możliwe dzięki specjalnym kółkom skrętnym, które w połączeniu z wysokiej jakości łożyskami zapewniają niskie opory toczenia. Oprócz wyżej wspomnianych zalet wózki półkowe umożliwiają wstępną segregację dostarczanych elementów co zmniejsza ryzyko pomyłek odnośnie dostaw do konkretnego stanowiska. Jest to możliwe dzięki piętrowej budowie wózka oraz możliwości umieszczania elementów na różnych półkach.