Wiele współczesnych konstrukcji architektonicznych powstało dzięki wykorzystaniu metody nitowanie, czyli trwałego łączenia ze sobą dwóch elementów stalowych – można je zaobserwować zwłaszcza w budowie mostów pochodzących jeszcze z ubiegłego wieku. Wszystkie wypukłe, półokrągłe elementy to właśnie tak zwane łączenia nitowe.

Zalety nitów zrywalnych

nity zrywalneNie wszystko jednak musi być łączone ze sobą na stałe. Ostatnimi czasy doceniono tak zwane nity zrywalne, które umożliwiają demontaż mocowania przy użyciu do tego specjalnych narzędzi. To bardzo duże udogodnienia współczesnych czasów. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której rozmontowany musi zostać jakiś dwudziestowieczny most – większość jego elementów została połączona na stałe przy wykorzystaniu metody nitowania, co uniemożliwia zupełnie rozłożenie mostu na elementy. W takim wypadku trzeba go po prostu pociąć na kawałki, co może być problematyczne. Dlatego właśnie wykorzystuje się dzisiaj łączenia z nitów zrywalnych, które w każdej chwili można rozmontować. Co bardzo istotne, możliwość demontażu wcale nie wpływa negatywnie na ich skuteczność. Przeciwnie – współczesna technologia pozwoliła osiągnąć taki rodzaj łączeń, który w niczym nie odstaje od tradycyjnych nitowań, natomiast możliwość rozłączenia mocowania w dowolnym momencie sprawia, że nity zrywalne znalazły bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza ciężkiego, ale także lekkiego.

Warto zauważyć, że współczesna technologia potrafi zaskakiwać – niezniszczalne wręcz, stosowane dotychczas nitowania zostały zastąpione przez nity zrywalne, które okazały się po prostu znacznie wygodniejszym sposobem na łączenie elementów stalowych w budownictwie oraz w bardzo wielu innych gałęziach dzisiejszego przemysłu.