Nie tylko dokumentacja papierowa była objęta obowiązkiem archiwizacji w bezpiecznym i zabezpieczonym miejscu. Również nośniki elektroniczne, dyski twarde i płyty, posiadały tą samą restrykcję. Były one jednak tak samo delikatne jak dokumenty, więc wymagały równie dobrego miejsca do przechowywania.

Wzmocnione szafy do składowania archiwum

szafa pancernaNajlepszym sposobem przechowywania zawartości wrażliwej i ważnej były oczywiście szafy i sejfy pancerne. Wzmocniona szafa pancerna mogła być bowiem użyta do bezpiecznego składowania delikatnej zawartości, a jednocześnie spełniać wszelkie normy ustawowe. Taka szafa została właśnie zakupiona do naszego obiektu, a był to model posiadający najwyższy certyfikat bezpieczeństwa. Mimo iż nie był on wymagany do składowania dokumentacji niejawnej, to szafy z takowym certyfikatem zapewniały nie tylko największe bezpieczeństwo zawartości, ale również posiadały najlepsze zabezpieczenia. Nasz konkretny model odporny był nie tylko na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i próby otwarcia za pomocą narzędzi elektrycznych, ale również wykonany był ze stopu niewrażliwego na wpływ żrących substancji chemicznych. Wnętrze sejfu było szczelnie izolowane, więc zawartość była również osłonięta przed szkodliwym wpływem wilgoci i kurzu, jak również dymu, w mało prawdopodobnym przypadku wystąpienia pożaru.

Jako że szafa służyła nam do składowania nośników elektronicznych, posiadając wydzielone przegrody na dyski twarde, owa izolacja świetnie zabezpieczała zawartość i zapobiegała wszelkim uszkodzeniom delikatnych dysków, podatnych na zawilgocenie. Zabezpieczenia, natomiast, składały się z nowoczesnego zamka szyfrowego, połączonego z systemem alarmowym obiektu, więc każda próba otwarcia była rejestrowana i natychmiast zauważana.