Małe ozdobne zbiorniki wodne nie wymagające zezwolenia określonego prawem budowlanym nazywamy oczkami wodnymi. Wymagają one dobrego uszczelnienia zapobiegającego wyciekowi wody do gruntu aby utrzymać w dobrej formie powstały w wielkim trudzie ekosystem złożony z roślin i czasami wodnej fauny.

Właściwe uszczelnienie małych zbiorników wodnych

folia do oczek wodnychNajlepszym i najtańszym materiałem do bardzo dobrego uszczelnienia oczka wodnego jest specjalna folia, którą bardzo łatwo ułożyć w wykopie w sposób idealnie dopasowany do kształtu zbiornika i profilu dna. Producenci dostarczają najczęściej na rynek folie w kolorach zielonym i niebieskim co nadaje wodzie estetyczną barwę. Dla amatorów piaszczystego dna zbiornika wodnego istnieją folie z nadrukiem piasku właśnie lub kamieni. Dobra folia do oczek wodnych powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne w postaci przebicia lub rozdarcia co w praktyce oznacza dużą rozciągliwość. Odpowiednie parametry uzyskuje się produkując folie wielowarstwowe w jednym kawałku aby pokryć od razu cały wykop pod oczko wodne bez konieczności zgrzewania. Każde zgrzewania bowiem zwiększa ryzyko przecieku. Folie do zbiorników wodnych muszą być obojętne chemicznie by nie wpływały negatywnie na ekosystem. Muszą być jednocześnie odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i promieniowanie UV. Producenci oferują folie wykonane z PCV, PVC, EPDM o bardzo różnych wartościach grubości i wielkości. Należy zatem szukać na rynku najlepszych folii i nie wybierać wersji najtańszych.

Przystępując do budowy oczka wodnego należy dokładnie określić wielkość, kształt i głębokość zbiornika. Następnym elementem jest właściwy dobór roślinności i przedstawicieli świata zwierzęcego jeśli także mają zaistnieć w zbiorniku wodnym. Z całą pewnością znając przyszłe parametry można liczyć na fachowe doradztwo producenta i sprzedawcy.