Forma wtryskowa jest złożona z dwóch połówek wykonanych ze stali lub bardzo wytrzymałego na temperaturę i ciśnienie tworzywa. Cały proces produkcji tego elementu wyposażenia maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych jest dość skomplikowany i polega na precyzyjnym wyprofilowaniu elementów w taki sposób, aby stopiony granulat wlany w szczeliny stworzył gotowy element.

Jak pracują kształtki do tworzyw sztucznych?

formy wtryskowePomimo, że proces przetwórstwa tworzyw sztucznych uchodzi za jedną z najprostszych metod obróbki, należy pamiętać, że przygotowanie do niego maszyn jest bardzo skomplikowane. Najbardziej obciążonym elementem całej konstrukcji są formy wtryskowe. Jest tak, ponieważ materiały najbardziej nie lubią zmienności. Oznacza to, że jeżeli dany element pracuje w trudnych, ale stałych warunkach (na przykład tylko w wysokiej temperaturze) jest mniej awaryjny niż taki, który zamiennie podgrzewamy i schładzamy. Właśnie w ten drugi sposób działają kształtki. Oprócz zmienności temperatury, w czasie jednego cyklu działają na nie również różne siły. Najpierw, kiedy połówki formy są złączone, we wnętrze wtłacza się gęste, roztopione tworzywo. Później układ ochładza się, naprężenia i ciśnienie zaczynają gwałtownie maleć. Po stężeniu polimerów, specjalne siłowniki zaczynają otwierać formę, w której znajduje się gotowy element. Następnie układ rozprężny powoduje wypchnięcie detalu z formy.

Warto wspomnieć, że cały proces trwa zaledwie kilka minut. Oczywiście zakres tych wszystkich zmiennych czynników jest zależny od metody wtrysku i rodzaju maszyny. Świadomi tego technolodzy starają się wykonywać takie formy do wtryskarek, które będą sprawnie działały przez bardzo długi czas, nawet w tych urządzeniach, w których cykle trwają bardzo krótki czas.