Bawełna to doskonały materiał na produkcję wielu rzeczy. Oczywiście nie mówię tylko o ubraniach i podobnych rzeczach. Z bawełny wykonuje się nawet liny, które niejednokrotnie przydają się w życiu. Wykorzystanie lin bawełnianych jest bardzo dużo, na przykład w budownictwie. Ten materiał po odpowiednim spleceniu staje się niesamowicie wytrzymały. Można na nim polegać.

Gdzie wykorzystuje się liny bawełniane?

lina bawełnianaBudownictwo to pierwsza branża, w której potrzeba tych lin. Za pomocą bloczków oraz lin wciąga się na wysokości kilku pięter niektóre rzeczy, takie jak wiadro z betonem. Certyfikowana lina bawełniana sprawdza się też jako lina asekuracyjna w alpinistyce przemysłowej. Jest bardzo dobra, ponieważ jej wytrzymałość jest bardzo duża, a waga leciutka. Osoba, która przez kilka godzin pracuje na takiej linie zwraca na to uwagę. Tego typul iny wykorzystywane są także w rekreacji. Są używane przede wszystkim w parkach linowych dla dzieci. Dzięki właściwościom liny bawełnianej nie ma ryzyka, że urwie się ona pod dzieckiem. Poza tym nie zrobi sobie ono żadnych otarć. Można ją wygodnie złapać, ponieważ jest dość gruba. W środku tych lin czasem dodawane są jeszcze materiały sztuczne, aby dodatkowo zwiększyć dozwolony ciężar. W takim przypadku mówimy już o wytrzymałości sięgającej nawet dziesięciu ton. Lina wydaje się być niepozorna, ale jest naprawdę dobra do użytkowania.

Takie liny bezproblemowo kupimy w sklepach ze sprzętem budowlanym i alpinistycznym. Warto jest posiadać co najmniej jedną w swoim gospodarstwie domowym – chociażby po to, aby przez kilka metrów podholować samochód. Lina jest elastyczna, więc nie urwie się podczas takiego napięcia. Do tego jej cena nie jest aż tak wysoka, jak w przypadku lin wykonanych w stu procentach z tworzyw sztucznych.

 

Kategorie: Usługi