Kilkadziesiąt lat temu pobieranie wody ze studni było prawdziwą udręką i wymagało niemałej tężyzny fizycznej. Obok studni znajdował się zazwyczaj kołowrotek z nawiniętą liną. Na końcu liny przymocowane było wiadro, które opuszczało się na samo dno studni kopanej.

Elementy wchodzące w skład studni głębinowej

studnie głębinowe w Suchej BeskidzkiejKiedy wiadro wypełniło się wodą, należało je ręcznie wciągnąć do góry przy pomocy kołowrotka. To zabierało naprawdę mnóstwo czasu. Studnie wiercone działają zupełnie inaczej – poza tym są o wiele głębsze i chyba nikt nie wyobraża sobie pobierania wody ręcznie z takiej głębokości. Zanim jednak rozpocznie się budowa studni głębinowej należy przeprowadzić odpowiednie badania hydrogeologiczne. Wykonywany jest tu raport wód podziemnych. Chodzi o to, by określić, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Dzięki temu firma wykonawcza będzie wiedzieć, jak głęboko wiercić, by dostać się do tej warstwy. Takie studnie głębinowe w Suchej Beskidzkiej są obecnie bardzo popularne. Kiedy otrzyma się wyniki wszystkich opracowań – przede wszystkim tych hydrogeologicznych – można rozpocząć wiercenie studni głębinowej. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenia, dzięki którym wiercenie nie trwa długo. Warto wspomnieć tutaj o elementach, z których składa się każda studnia głębinowa, bo jak wspomniano już wcześniej, budowa takiej studni różni się od budowy starej studni kopanej. Wokół studni znajduje się obudowa zabezpieczająca, która chroni studnię.

Ważna jest też głowica, która posiada specjalną zasuwę i zawór zwrotny. Dzięki niej można regulować oraz odcinać dopływ wody w dowolnym momencie. W studniach głębinowych znajduje się także rurociąg tłoczny. Stosuje się również rurę osłonową. Ważne elementy to filtr wody i pompa głębinowa. Dzięki pompie nie trzeba pobierać wody ręcznie.