Konsultując projekt budowy wymarzonego domu weźmy pod uwagę dodatkowe obiekty, które zgodnie z obowiązującym prawem musimy również wybudować. Jednym z nich jest zadbanie w pobliżu naszego domu o oczyszczalnię ścieków, do której będziemy odprowadzać zanieczyszczenia z gospodarstwa.

Odpowiednia oczyszczalnia ścieków

oczyszczalnia przydomowaNie mając wiedzy na temat tego, jak wybrać odpowiednią oczyszczalnię warto skonsultować tą sprawę przede wszystkim z architektem który oceni ile miejsca w projekcie może maksymalnie ona zajmować oraz wskaże nam propozycję jaką wybrać. Jednak jego opinia nie musi być dla nas ostatecznie wiążąca, przede wszystkim musimy ocenić nasze autentyczne potrzeby oraz oczekiwania w tym zakresie. Oczyszczalnia musi być odpowiednia do wielkości naszego gospodarstwa domowego. Jeżeli nie mamy wygórowanych potrzeb w tym zakresie możemy zdecydować się na oczyszczalnię przydomową drenażową, której ogromną zaletą jest to że zajmuje niewiele miejsca na naszym placu – możemy wybrać samodzielnie jak głęboka ma być. Koszty jej budowy nie są wygórowane a sama budowa nie jest skomplikowana. Do wad można zaliczyć to, że trzeba ją niestety regularnie opróżniać z zanieczyszczeń, które się w niej gromadzą. Oczyszczalnia przydomowa biologiczna jest bardziej przyjazna dla środowiska, nie trzeba jej regularnie opróżniać z zanieczyszczeń a nagromadzoną wewnątrz niej wodę można łatwo odprowadzić w inne miejsce, w którym będzie spełniała istotną rolę np. do ogrodu podlewając jednocześnie nasze rośliny podwórkowe.

Zanim podejmiemy decyzję, którą opcje chcemy wybrać oceńmy obiektywnie nasze potrzeby oraz możliwości finansowe. Pamiętajmy również o zapoznaniu się z odpowiednimi przepisami prawa, które mówią o warunkach budowy oczyszczalni koło domu.