By bezpiecznie uprawiać sport, trzeba mieć ku temu odpowiednie otoczenie. Jeśli mowa na przykład o piłce nożnej czy siatkówce, to ważna jest nawierzchnia. Zarówno na sali gimnastycznej, jak i na świeżym powietrzu, powinny panować odpowiednie warunki, które ochronią zawodników przed poważnymi wypadkami. Jak dobrać bezpieczne nawierzchnie do gry w piłkę?

Bezpieczna gra w piłkę na dobrym boisku

bezpieczne nawierzchnie na boiskoCoraz rzadziej spotykana jest sytuacja, że dzieci w szkole biegają po wyboistym, dziurawym boisku zrobionym z kostki brukowej. Rodzice jednak na pewno pamiętają, że kiedyś nie bardzo dbało się o bezpieczne nawierzchnie. Nieraz zdarzyło się, że ktoś zdarł sobie kolano albo nawet złamał nogę. Oczywiście, pewne kontuzje się zdarzają i nie da się ich uniknąć całkowicie. Mimo wszystko jednak, gdy pojawiają się bezpieczne nawierzchnie na boisko, to tych wypadków jest znacznie mniej. Specjalna, gumowa nawierzchnia na hali, na której gra się w siatkówkę, to świetna sprawa. Stawy nie są wówczas mocno obciążane podczas gry, a i upadek mniej boli. Z kolei tak zwany orlik do gry w piłkę nożną także jest dobrą opcją. Takie boisko imituje prawdziwy trawnik. Jest co prawda bardziej śliskie, ale jeśli chłopcy czy mężczyźni ubiorą odpowiednie obuwie, to noga nie będzie się ślizgać na takiej nawierzchni. Do koszykówki, podobnie jak do siatkówki, często stosuje się nawierzchnię gumową, na której można się dobrze odbić.

Dzięki temu nawet niewysoki sportowiec jest w stanie widowiskowo wrzucić piłkę do kosza. Oczywiście, nawierzchnie różnią się nie tylko w zależności od uprawianego sportu. Podane w tekście nawierzchnie to tylko przykłady. Inne będą bowiem nawierzchnie podczas profesjonalnych rozgrywek, a inne są robione w szkołach, aby dzieci mogły ćwiczyć na zajęciach z wychowania fizycznego.