W wózkach elektrycznych inwalidzkich stosuje się dwa szeregowo połączone ze sobą akumulatory żelowe 12 Volt, które charakteryzują się tym, że wystarczy je tylko ładować, nie wymagają uzupełniania elektrolitu. Należy odpowiednio zadbać o akumulator do wózka inwalidzkiego, aby nie skrócić czasu jego użytkowania.

Jak zadbać o akumulator do wózka inwalidzkiego?

akumulatory do wózków inwalidzkichŁadowanie wózka jest możliwe dzięki zaopatrzeniu sprzętu w odpowiednie ładowarki. Mają one natężenie dostosowane do rodzaju akumulatora, przez co najlepszym sposobem na zadbanie o wózek jest używanie tej właśnie dołączonej do niego ładowarki. Ładowanie akumulatorów zawsze powinno przebiegać do ich pełnego załadowania, ponieważ przerwanie procesu może skracać czas ich użytkowania. Najpierw powinno się podłączać ładowarkę do źródła prądu a następnie do wózka. I tak samo po załadowaniu najpierw odłącza się ładowarkę. Akumulatory do wózków inwalidzkich powinny być ładowane w suchym pomieszczeniu i nie powinny być podpięte do prądu przez dłużej niż 24 godziny. Gniazda i akumulatory należy chronić przed korozją i zanieczyszczeniami. Najlepiej odpiąć ładowarkę zaraz po tym, jak lampka na akumulatorach sygnalizuje ich pełne załadowanie. Nie powinno się dopuszczać do pełnego rozładowania akumulatorów, co może doprowadzić do zmniejszenia pojemności lub uszkodzenia. W przypadku niekorzystania z wózka, akumulatory powinny być raz w miesiącu doładowywane, aby zapewnić ich odpowiednią żywotność.

Zadbanie o akumulatory do wózków inwalidzkich nie jest trudne. Wystarczy je odpowiednio często ładować oraz chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi i zwarciami, do których mogą doprowadzić przedmioty pomiędzy ich biegunami. Nowe akumulatory wymagają kilku naładowań, aby osiągnąć pełnię pojemności.