W związki z ostatnimi coraz częściej nasilającymi się atakami terrorystycznymi władze największych miast w Europie starają się wprowadzić maksymalne względy bezpieczeństwa po przez różnego rodzaju działania. Jednym z takich działań jest montowanie specjalnych blokad, które są montowane przy najbardziej ruchliwych miejscach oraz budynkach instytucji rządowych. 

Czym są słupki antyterrorystyczne?

mocne słupki antyterrorystyczneTego rodzaju słupki różnią się znacząco od swoich drogowych odpowiedników, które widujemy na każdym kroku. Ich główną zaletą jest bardzo duża wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. Mocne słupki antyterrorystyczne produkowane są ze stopów stali posiadających dużą odporność na korozję. Obecnie istnieją dwa rodzaje tego typu zapór. Pierwszym rodzajem są słupki montowane na stałe i sztywno w ziemi ten rodzaj bardzo często jest wykorzystywany w miejscach zatłoczonych turystycznie. Najczęściej na różnego rodzaju deptakach lub głównych ulicach starego miasta. Drugim rodzajem są słupki z możliwością chowania ich w ziemi. Ten rodzaj obecnie jest najczęściej montowany przy wjazdach do na tereny instytucji budynków ważnych strategicznie takich jak: ambasada, jednostki wojskowe lub obecne w kilku miastach Polski jednostki NATO. Zapora taka ma za zadanie uniemożliwić wjazd na zastrzeżony teren osobom niepowołanym lub nie posiadającym przepustki uprawniającej do przebywania na danym terenie. Montażem takich słupków zajmują się wyspecjalizowane firmy. Rodzaj instalacji zależny jest od rodzaju montowanych zapór.

Tego rodzaju słupki będą widywane coraz częściej na ulicach wielu miast świata. Wyniki ankiet przeprowadzonych w stolicach Europejskich pokazały, że mieszkańcy czują się znacznie bezpieczniej wiedząc, że w miejscy w którym spacerują postawione są owe zapory. Według wielu specjalistów montaż słupków antyterrorystycznych nie długo stanie się obowiązkiem dla władz miast.