Wiele osób ma świadomość tego, że nie warto przesadzać z piciem alkoholu, ponieważ można w szybkim czasie się od niego uzależnić. Faktem jest jednak to, że niektórzy uważają, że ich to nie dotyczy. Nie widzą tego, że stracili kontrolę nad swoim życiem i jedyne czego potrzebują, to codzienna dawka alkoholu. W tej chorobie pojawiają się jednak momenty trzeźwości, które czasem udaje się wykorzystać w dobry sposób.

Co warto wiedzieć o odtruwaniu alkoholowym?

odtruwanie alkoholoweNiemalże każdy zna taką osobę, które pije za często i za dużo. Osoby, które są uzależnione, zazwyczaj nie chcą słyszeć o tym, że mają problem i powinny się leczyć. Myślą, że ich picie nie ma nic wspólnego z chorobą. Potrafią każdego dnia spożywać alkohol i zaczynają potrzebować go coraz więcej. Ciągi alkoholowe mogą trwać nawet kilkanaście tygodni. W tym czasie może ucierpieć wiele narządów wewnętrznych, ponieważ chory najczęściej mało je i nie są to pełnowartościowe posiłki. Alkohol wypłukuje również ważne dla zdrowia witaminy. Każdy ma jednak dzień trzeźwości i niektórzy wtedy właśnie chcą się udać na odtruwanie alkoholowe. Ten zabieg nie jest przyjemny, ale jest konieczny, jeśli chcemy zacząć leczenie. Podczas odtruwania podawane są specjalne środki farmakologiczne, które wypłukują resztki alkoholu. Stosowane są także wlewy witaminowe, które działają wzmacniająco i regenerują organizm. Pacjent w tym czasie odczuwa objawy podobne do silnej grypy. Niektórzy mają również napady lęku lub nawet omamy. Wszystko mija, gdy organizm zostaje oczyszczony.

Część alkoholików przyznaje, że czasem myśli o tym, żeby zerwać z nałogiem. Samodzielnie jednak im się to nie udaje. Leczenie skuteczne może być tylko wtedy, gdy prowadzone jest w zamkniętym ośrodku. Izolacja dobrze działa na pacjentów. Każdy najpierw musi przejść detoks, który pozwala wrócić do dobrej formy. Trwa zazwyczaj od siedmiu dni i uważany jest za najtrudniejszy i najważniejszy etap leczenia.