Powrót do zdrowia jest jedną z najważniejszych spraw dla osób, które w wyniku wypadku lub chorób tracą swoje dotychczasowe samodzielne życie i stają się zależne od swoich bliskich, lub opiekunów. Jedynie regularne ćwiczenia i rehabilitacja mogą pomóc w powrocie do zdrowia.

Rehabilitacja domowa dla niepełnosprawnych

rehabilitacja w domu dla osób niepełnosprawnychWiele osób po wypadkach komunikacyjnych lub po udarach musi stawić czoła nowej sytuacji, w jakiej się znaleźli. Po wypadku lub po udarze nic nie jest już takie samo. W początkowych etapach powrotu do zdrowia osoby takie muszą liczyć na swoich bliskich, personel medyczny i rehabilitantów. Nawet najprostsze czynności jak toaleta czy ubranie się stają się niemożliwe do wykonania i potrzebna jest pomoc oraz całodobowa opieka. Nie od dziś wiadomo również, że najlepiej pacjenci czują się w swoim domu gdzie znają otoczenie i czują się komfortowo. W szpitalu mimo specjalistycznej opieki wielu pacjentów nie chce poddawać się rehabilitacji, a rozłąka z bliskimi jest na tyle nieznośna, że pacjenci nie podejmują walki o swoje zdrowie. Znam przypadki, w których powrót do domu znacznie przyśpieszył proces rekonwalescencji po udarze mózgu. Jednak nie należy myśleć, iż wystarczy wypisać pacjenta ze szpitala, aby jego stan zdrowia uległ poprawie. Należy pamiętać o zapewnieniu należytej rehabilitacji i kontynuacji leczenia. Rehabilitacja w domu dla osób niepełnosprawnych jest niezbędna, a regularne wizyty i ćwiczenia przyśpieszają powrót do zdrowia. Osoba chora szybciej odzyskuje siły i chęci do walki o powrót do zdrowia właśnie w domu. W zaciszu domowym osoba niepełnosprawna może uczuć się komfortowo i zdecydowanie łatwiej jest jej przemóc wstyd i ograniczenia pracując z rehabilitantem, który musi dostosować się do panujących w domu reguł. Rehabilitacja w domu pozwala również na kontakt osobisty z rehabilitantem, utworzenie z nim przyjacielskiej relacji co ułatwia wykonywanie ćwiczeń.

Utrata zdrowia jest traumatyczna, każdy człowiek czuje się najbezpieczniej we własnym domu. Dlatego też rehabilitacja w domu jest tak ważna a dla osób niepełnosprawnych, które dodatkowo zmagają się z nową trudną sytuacją życiową.