Rzepak jest rośliną dosyć wymagającą. W jego uprawie potrzebne są spore nakłady na nawożenie, a także na środki ochrony przed szkodnikami, chwastami i grzybami. Wysokie plony uzależnione są od dostępności wody oraz od temperatury podczas rozwoju rośliny. Opady w okresie wegetacji powinny rozkładać się równomiernie. Optymalna ich ilość to 600-100mm.

Skupy plonów rzepaku

skup rzepaku kujawsko-pomorskieW Polsce najczęściej uprawiana jest odmiana ozima rzepaku. Podczas kiełkowania nasiona rzepaku potrzebują stosunkowo niewielkiej ilości wody. Roślina wzrasta mając optymalne warunki, już w trzy dni. Rzepak ozimy podczas jesieni wytwarza najważniejsze części rośliny warunkujące dobry plon. Tym samym, im lepsze warunki będą występować jesienią, tym lepszy plon uzyskamy podczas żniw. Podczas zimy rzepak jest w stanie wytrzymać mrozy do -15 stopni Celsjusza, a pod pokrywą śnieżną nawet dwa razy niższe temperatury. Zimy bezśnieżne oraz mroźne mogą być wyniszczające dla upraw. Jeśli chodzi o warunki glebowe, to rzepak nie jest bardzo wymagający. Gleby żyzne i zasobne w próchnicę przyczynią się do wysokich plonów. Przy dobrym prowadzeniu uprawy rzepaku latem można zebrać pokaźne plony. Ich odbiór gwarantuje skup rzepaku kujawsko-pomorskie. Plon rzepaku określa ilość nasion x powierzchnia na której zostaje wysiany. Przy korzystnych warunkach podczas wysiewu można uzyskać nawet 90% wschodów. W zeszłym roku w Polsce zebrano o 21% więcej zbiorów niż rok wcześniej.

Gwarancją wysokiego plonu rzepaku jest zdrowa i wolna od chwastów plantacja przez cały okres wegetacji. Po zbiorach rzepaku należy w krótkim czasie zagospodarować ściernisko jakie pozostanie na polu. Działania pożniwne różnią się w zależności od tego, czy słoma po rzepaku pozostaje, czy zostanie zabrana. Rzepak ponadto stanowi bardzo dobry przedplon dla pszenicy.