Powszechnie jest znane powiedzenie, że „sport to zdrowie” i kierując się tą treścią producenci sprzętu sportowego dokładają wszelkich starań by był on bezpieczny w użytkowaniu. Niezależnie od tego czy ktoś uprawia sport zawodowo czy amatorsko powinien mieć gwarancję minimalizację ryzyka odniesienia ciężkiej kontuzji.

Podłogi przeznaczone do obiektów sportowych

podłogi sportoweUprawianie sportu na wysokim poziomie wymaga odpowiednich nawierzchni maksymalizujących możliwość odnoszenia najlepszych wyników i jednocześnie minimalizujących ryzyko odniesienia kontuzji. Producenci oferują nowoczesne podłogi sportowe spełniające wszystkie te wymagania. Należy wspomnieć, że zanim dana nawierzchnia sportowa trafi na rynek musi przejść dużą liczbę skomplikowanych testów i uzyskać odpowiedni certyfikat. Najprostszym rodzajem nawierzchni sportowej jest wykładzina jednowarstwowa układana najczęściej w obiektach wielofunkcyjnych. Posiada dobrą przyczepność i jest odporna na ścieranie oraz przebicia. Jest układana najczęściej bezpośrednio na betonową wylewkę. Innym rodzajem nawierzchni sportowej jest podłoga z twardego drewna w postaci parkietu. W zależności jak jest układana może nosić znamiona nawierzchni profesjonalnej. Można ją układać na drewnianych legarach co powoduje znacznie lepsze parametry bezpieczeństwa podczas upadku poprzez równomierny rozkład energii. Najnowocześniejsze podłogi sportowe to wykładziny wielowarstwowe o ustalonym układzie warstw układane na legarach. Zapewniają bardzo dobre odbicie piłki i jednocześnie są bezpieczne podczas upadku.

Wśród najlepszych producentów nawierzchni sportowych możemy zauważyć bardzo wysoką specjalizację. Polega ona na tym, że są oferowane nawierzchnie dla konkretnych dyscyplin sportowych. Bardzo często korzysta się z przenośnych nawierzchni sportowych montowanych na czas zawodów w danym obiekcie.