Często zdarza się, że podczas budowy instalacji kanalizacyjnej napotykamy problem w postaci ukształtowania terenu, czy choćby układu przestrzennego budynku, uniemożliwiający zastosowanie systemu grawitacyjnego. Z prawami fizyki nie można wygrać, jednak technika wyciąga do nas pomocną dłoń – wystarczy sięgnąć po odpowiednie środki.

Jak działają przepompownie?

przepompownia ściekówW sytuacji, w której ścieki muszą pokonać siłę grawitacji, konieczne jest zainstalowanie przepompowni. Przepompownia ścieków to urządzenie mające na celu przenoszenie nieczystości do góry, niwelując w ten sposób niekorzystne ułożenie instalacji. Ponadto, przepompownie moefektywnie przenosić ścieki na dalsze odległości. Przepompownia może służyć zarówno w przydomowych oczyszczalniach ścieków, jak i w większych instalacjach. Wyróżnia się 3 rodzaje przepompowni: sieciowe, przydomowe oraz domowe. Przepompownie sieciowe instalowane są w sieciach kanalizacyjnych obejmujących wiele budynków – mają one dużą moc, potrafią pompować nieczystości o dużym zanieczyszczeniu np. piaskiem. Często wykorzystanie ich jest po prostu tańsze, niż sieć grawitacyjna. Przepompownie przydomowe służą do transportu nieczystości z indywidualnych posesji do kanalizacji lub przydomowej oczyszczalni, natomiast pompownie domowe transportują ścieki wewnątrz budynku. W ten sposób, wykorzystując przepompownię ścieków, możemy dostosować instalację do naszych potrzeb.

Montaż sieci kanalizacyjnej powinien być przeprowadzony w sposób przemyślany – odpowiednia instalacja kanalizacyjna wpływa istotnie na komfort użytkowania nieruchomości. Przepompownia ścieków pozwala na unikanie zbędnych kompromisów konstrukcyjnych, dzięki czemu możemy zaoszczędzić przestrzeń i pieniądze, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności całego systemu.