Terapia rodzinna to forma pomocy psychologicznej, która obejmuje nie tylko osobę przejawiającą określone trudności (np. dziecko), ale również jego rodzinę. Często zdarza się, że funkcjonowanie osoby wymagającej pomocy psychologicznej wpływa na relacje pomiędzy wszystkimi członkami rodziny.

Warto pójść z rodziną do psychologa

psycholog rodzinnyTerapia rodzinna pozwala też głębiej zrozumieć relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi. Na spotkaniach rodzinnych każdy z członków rodziny ma szansę przedstawić swój własny punkt patrzenia na problem oraz na nowo zbudować komunikację, współpracę i wzajemne zrozumienie. Jak widać psycholog rodzinny pomoże nam poprawić nasze relacje i poradzić sobie z emocjami, które one wywołują. Kiedy między członkami rodziny dochodzi do częstych kłótni i konfliktów, kiedy czujemy, że nasze więzy rodzinne nie są tak mocne jak być powinny również skierujmy nasze kroki do psychologa rodzinnego. Na terapię chodzi cała rodzina. Psycholog wysłuchuje każdej ze stron i poświęca uwagę każdemu członkowi rodziny. Terapia polega na spokojnej rozmowie, podczas której psycholog zachęca członków rodziny do mówienia o swoich uczuciach i potrzebach. W ten sposób chce dotrzeć do przyczyn nieprawidłowych relacji domowników i na tej podstawie znaleźć dla nich sposoby radzenia sobie z problemami. Psycholog specjalizujący się w problemach rodziny jest w stanie pomóc zażegnać konflikty, które jej dotykają. Często też udajemy się do specjalisty, gdy nasze dziecko się buntuje, bądź jeden z członków rodziny poważnie zachoruje.

Jeśli planujemy udać się do specjalisty nie ma potrzeby do obaw. Wizyty u psychologa są odbierane inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Zdajemy sobie sprawę, że pomoże on rozwiązać nam nasze problemy i poradzić sobie z emocjami.