Woda to jedno z tych dóbr naturalnych, bez których życie byłoby niemożliwe. Jest to jeden z głównych powodów, dla których większość z nas decyduje się na własne ujęcie wodne. Jednak czy to, aby na pewno jest opłacalne? Kiedy koszt inwestycji nam się zwróci?

Czy budowa studni głębinowej jest opłacalna?

studnie głębinowe wrocławDlaczego coraz więcej osób decyduje się na własne ujęcie wodne pomimo, że mają możliwość podłączenia jej z sieci wodociągowej? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Otóż budowa własnej studni jest bardzo opłacalna. Wystarczy wykonać prostą kalkulację na podstawie dziennego zużycia przez nas wody. Statystyki mówią, że przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa około 160 litrów wody na dobę. Oczywiście do tego zużycia nie są wliczane codzienne czynności gospodarcze takie jak podlewanie ogrodu. W przypadku studni koszt, jaki zapłacimy za 1 metr sześcienny wody to około 50-60 groszy, powiększony już oczywiście o zużycie prądu przez pompę głębinową. Natomiast za 1 metr sześcienny wody z sieci musielibyśmy zapłacić 10 razy tyle. Zakładając, ze jesteśmy przeciętną czteroosobową rodziną i posiadamy działkę o powierzchni 600 metrów kwadratowych to nasze rachunki za wodę z sieci wyniosą miesięcznie około 700 zł. Natomiast przy jednakowym zużyciu wody ze studni zapłacilibyśmy rachunek w wysokości około 60 – 70 zł. Oczywiście nie biorąc pod uwagę kosztów budowy, które wynoszą zazwyczaj około 15.000 – 20.000 zł. Jednak wykonując odpowiednie obliczenia dowiemy się, że inwestycja zwróci się nam w ciągu dwóch lat. Studnie głębinowe Wrocław to idealne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Sama ostatnio zdecydowałam się na budowę takiej studni. Pomimo dosyć dużych kosztów związanych z budową, to inwestycja jest opłacalna, ponieważ koszt bardzo szybko się zwróci. Poza tym jeśli zdarzy się jakaś awaria to ja nie zostanę odcięta od dostępu do wody tak jak moi sąsiedzi.