Często wydaje nam się, że kupując w sklepach RTV/AGD ogromne kolumny będziemy mogli wreszcie cieszyć się najlepszą jakością dźwięku. Nic bardziej mylnego. Istnieją bowiem specjalne i profesjonalne sprzęty, które potrafią w taki sposób odzwierciedlić dźwięk, jak gdyby żył on naokoło nas.

Czym jest monitor studyjny?

monitory studyjneCzęsto wydaje nam się, że im większe kolumny tym lepszy ich dźwięk. Tymczasem w dzisiejszych czasach ich wielość niewiele ma wspólnego z jakością, o czym doskonale świadczą monitory studyjne. Występują w różnych rozmiarach, jednakże jakość płynącego z nich dźwięku znacznie przewyższa te kolumny, które kupujemy do naszych domów. Jest to spowodowane tym, iż monitory studyjne są profesjonalnym sprzętem używanym przez dźwiękowców zarówno w studiach nagraniowych, telewizjach, radiach, a także przy postprodukcji filmowej. Nic zatem dziwnego, że jakość dźwięku jest prost genialna. Monitory studyjne stwarzają idealne warunki odsłuchowe, pozwalając nam usłyszeć pełną treść nagrania, a co za tym idzie wychwycimy dzięki nim najmniejszy szmer na nagraniu czy każdą „niesłyszalną” muzyczną nieprawidłowość. W studiach nagraniowych stosuje się różnej wielkości monitory studyjne, które rozmiarami są dobierane pod względem metrażu danego pomieszczenia, bez względu jednak na ich wielkość zawsze wiernie odzwierciedlają reprodukcję dźwięku za sprawą wyrównanej charakterystyce częstotliwości.

Pomimo tego, że monitory studyjne są raczej znane wśród ludzi mających do czynienia ze studiem nagraniowym na co dzień, nie oznacza to, że jest to sprzęt trudno dostępny. Rzeczywiście możemy mieć pewien problem ze zlokalizowaniem ich w małych miastach, jednakże w internecie istnieje mnóstwo sklepów w których możemy zakupić w pełni profesjonalne monitory.

Kategorie: Technologia