Praca stolarza chociaż nie wyklucza użycia ręcznych narzędzi do obróbki drewna to w głównej mierze opiera się na użyciu maszyn. Obecnie oferowane maszyny są w stanie pracować bardzo precyzyjnie i szybko zastępując żmudną pracę ręczną. Zakłady o dużej skali produkcji opierają swoją działalność wyłącznie na nowoczesnych maszynach.

Wielofunkcyjne maszyny stolarskie

maszyny do obróbki drewnaDo przymiotników określających obecne maszyny do obróbki drewna należy dodać wiele innych o pozytywnym brzmieniu. Urządzenia obecnie produkowane są wytrzymałe, dostosowane do potrzeb i bezpieczne. Podstawowe maszyny do obróbki drewna to tokarki, frezarki, heblarki, piły, grubościówki i wiertarki. Oczywiście istnieją też elektronarzędzia pomocnicze niezbędne do pracy stolarza w mniejszym zakładzie stolarskim. Wymienione maszyny to nieodzowne wyposażenie. Dają możliwość uzyskiwania z materiału wejściowego zaprojektowanych produktów. Działają według zadanych parametrów regulowanych ręcznie bądź elektronicznie. Największe zakłady używają urządzeń CNC tworzących zintegrowane systemy wytwarzania CIM. Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla branży stolarskiej jest wprowadzenie urządzeń wielofunkcyjnych. Dzięki specjalnej budowie zapewniają wykonywanie na jednej maszynie prac zastrzeżonych dla dwóch lub więcej pojedynczych maszyn stolarskich. Pozwalają one na planowanie i wykonywanie produktów o pożądanych rozmiarach, kształtach i profilach. Istnieją maszyny o różnych maksymalnych wejściowych wartościach materiału do obróbki. Chodzi tu grubości i szerokości wprowadzonego drewna.

Kierunkiem rozwoju produkcji parku maszynowego dla zakładów i warsztatów stolarskich zmierza ku kompaktowości maszyn i wielofunkcyjności.To kierunek dla mniejszych jednostek i hobbystów. Dla największych firm tej branży przewidziano rozwijanie linii CNC sterowanych komputerowo.