Chcąc zadbać o maksymalną przyjemność z jazdy na koniu, a do tego zapewnić komfort zarówno jeźdźcowi, jak i zwierzęciu, każda osoba uprawiająca ten sport powinna zaopatrzyć się w specjalne podkładki pod siodło. Będą one odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców. Czym są i dlaczego tak ważny jest ich zakup?

Kiedy zaopatrzyć się w podkładkę pod siodło?

podkładka pod siodłoJakość jazdy, a tym samym uzyskiwane osiągi zależne są od chęci konia i jeźdźca do startowania w różnych konkurencjach. Aby zwierzę nie odczuwało dyskomfortu podczas biegu, skakania przez płotki czy nawet w trakcie jazdy rekreacyjnej, należy stosować podkładki pod siodła. Przeznaczeniem takiego produktu jest między innymi amortyzowanie uderzeń siodła o grzbiet zwierzęcia, co jest szczególnie istotne podczas sportów ekstremalnych lub wielogodzinnych treningów. Nie jest to jedyny przypadek, w którym stosuje się tego typu produkty. Podkładka pod siodło ma również na celu drobną korektę ułożenia siodła, jeżeli grzbiet zwierzęcia jest nierównomiernie zbudowany. Bardzo często zdarza się, że po odpuszczeniu sobie treningów, zbudowane już mięśnie konia odrobinę się zmniejszają, wówczas wymaga się od jeźdźca innego ułożenia sprzętu. W sklepach z akcesoriami jeździeckimi można zakupić podkładki wyłącznie na tył bądź przód lub takie, które będą korygować obie strony. Warto zakup skonsultować ze specjalistą, który pomoże dopasować odpowiedni rozmiar podkładki i materiał, z jakiego zostanie ona wykonana.

Bez względu na wybraną podkładkę, może zdarzyć się, że mimo wszystko siodło będzie zbyt wąskie lub za szerokie. W takim przypadku oznacza to, że siodło zostało źle dobrane do konia i wówczas konieczna jest jego zmiana lub modernizacja. Żadna podkładka nie zastąpi sporych różnic w rozmiarach siodła.