Handel jest nieustannie rozwijającym się sektorem, który napędza gospodarkę. Wynika to z faktu coraz większego popytu na wszelkiego rodzaju usługi oraz konsumpcji dóbr. W związku z tym na rynek jest dostarczane coraz więcej towarów na które panuje zapotrzebowanie. Wyzwaniem stał się obecnie sposób oferowania towarów klientom końcowym.

Rodzaje automatów vendingowych

maszyna vendingowaW przypadku tradycyjnych punktów handlowych koszty związane z prowadzeniem interesu, a szczególnie wynajmem czy zakupem nieruchomości są często niewspółmierne z zyskami. W związku z tym poszukiwane są inne metody na dystrybucję towarów. Jednym z często wybieranych rozwiązań jest maszyna vendingowa, za pomocą której mogą być sprzedawane najróżniejsze towary. Automaty vendingowe początkowo sprzedawały przekąski oraz ciepłe napoje. Obecnie dzięki postępowi technologicznemu oraz rosnącej popularności tego typu rozwiązań oferowane są w nich przeróżne produkty. Warto tutaj wymienić chociażby świeże jajka, pieczywo czy dania gotowe takie jak pizza czy kebab. Rodzaj asortymentu jest tak naprawdę uzależniony od lokalizacji. Przykładowo na uczelniach wyższych nadal najpopularniejszymi produktami są wszelkiego rodzaju przekąski oraz ciepłe napoje. Coraz częściej widywane są jednak automaty z podstawowymi artykułami medycznymi takimi jak plastry czy tabletki przeciwbólowe.

Na terenie galerii handlowych często sprzedawane są artykuły codziennego użytku takie jak kleje czy lakiery do paznokci. Coraz częściej spotyka się również automaty sprzedające urządzenia elektroniczne. Zaletą tego typu rozwiązań jest ich dostępność. Automat może sprzedawać towar praktycznie przez cały czas otwarcia danego punktu. Oprócz tego jedyne koszty prowadzenia takiej działalności są związane z mediami, dzierżawą terenu oraz uzupełnieniem asortymentu.