Niemowlęta, a niekiedy nawet i noworodki, mogą cierpieć z powodu tak zwanych kolek. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, zwłaszcza dla tak małego dziecka. Przez to staje się niespokojne oraz rozdrażnione. Jak sobie poradzić z tym niepożądanymi atakami kolki? Postaram się przedstawić kilka sprawdzonych sposobów.

Jak poradzić sobie z kolkami u niemowląt?

sposoby na kolkęKażdy rodzic chce, aby jego dziecko nie cierpiało z powodu ataków kolkowych. Dlatego szukają wszelkich sposobów na to, aby ulżyć dziecku i zlikwidować kolkę jak najszybciej. Istnieją jednak sposoby na kolkę, które mogą zadziałać, zależy jednak to od danego niemowlęcia. Warto wypróbować każdy z nich, aby znaleźć odpowiedni dla naszego niemowlęcia. Jednym z nich jest ogrzewanie brzucha dziecka, poprzez niewielki termofor lub ciepłą kąpiel. Pomóc może też przytulanie i otulanie kocykiem. Ciepło i bezpieczeństwo zawsze uspokajają niemowlę, dając mu poczucie bliskości. Podczas noszenia i tulenia dziecka możemy spróbować je także delikatnie kołysać. Można także wozić dziecko w wózku, śpiewając mu lub nucąc jakąś melodię. Pomocna będzie także pozycja, w której głowa niemowlęcia jest wyżej niż reszta ciała. Brzuch dziecka musi przylegać do jakiejś powierzchni, co pomoże w pozbyciu się kolki. Dodatkowo można masować brzuch dziecka, spokojnymi i okrężnymi ruchami. Jeszcze innym sposobem, dla matek karmiących piersią, jest zażywanie preparatów przeciwko kolce lub picie herbat antykolkowych. Warto również dbać o to, aby po każdym posiłku, dziecku odbiło się.

Kolka to uciążliwa dolegliwość, która dotyka bardzo wiele dzieci w wieku niemowlęcym. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą w zniwelowaniu bólu i dyskomfortu. Kiedy jednak kolki nasilają się i występują często, warto udać się do lekarza pediatry, który z pewnością pomoże i przepisze odpowiednie preparaty.