Istnieje bardzo szeroka grupa nawozów mineralnych, które wspomagają rośliny w rozwoju. W dzisiejszych czasach tak naprawdę rolnictwo bez nawozu nie istnieje. Jednak najważniejsze jest, aby nawóz był odpowiednio dobrany do rośliny.

Czym są nawozy azotowe?

nawozy azotoweNawozy azotowe zawierają główny składnik pokarmowy roślin – azot. Najlepiej jeśli rośliny dostaną w nawozie formę bezpośrednio przyswajalną. Jednak zdarza się, że nawóz zawiera azot, który dla roślin staje się przyswajalny dopiero po przemianach, które zajdą w glebie. Nawozy azotowe mają za zadanie zwiększać efektywność upraw roślin. Dzięki stosowaniu nawozów, zwiększa się część zielona roślin. Nawozy w swoim składzie zawierają również pierwiastki, których w glebie jest niewiele. Dzięki temu roślina ma skąd pobrać potrzebne do wzrostu i rozwoju substancje. Niestety przy niedoborze azotu rośliny słabo krzewią, a ich liście opadają. Ilość azotu wpływa na jakość plonu – im go mniej, tym plony mają słabsze łodygi i skraca się okres ich wegetacji. Dlatego nawożenie azotem należy wykonywać w każdym roku. Niestety nawozy mogą mieć w swoim składzie różne formy azotu. Jedne z nich są lepiej przyswajalne, a inne mniej. Pamiętajmy o tym, że z nawozami azotowymi zawsze należy ostrożnie postępować. Wszystko dlatego, że ich niewłaściwa ilość potrafi np. wpłynąć na słodycz buraków, czy ilość tłuszczu w słoneczniku lub rzepaku. Mówi się, że nawóz azotowy najlepiej sprawdzi się w przypadku roślin ozdobnych, a także owocowe. Stosowanie do roślin owocowych powinno odbyć się w odpowiednim czasie.

Nie musimy bać się nawozów. Bez nich nasze rośliny nie będą rozwijały się prawidłowo. Jednak pamiętajmy o tym, że jak by nie patrzeć, jest to środek chemiczny. Wobec tego może wpływać na właściwości niektórych roślin.