Wbrew temu, co może nam się wydawać, każdy materiał, a co za tym idzie, każda konstrukcja, która z niego powstaje, może stać się zagrożeniem dla przebywających w jej pobliżu osób. Weźmy, na przykład, konstrukcję stalową. Chociaż stal jest materiałem klasyfikowanym jako niepalny, w przypadku pożaru konstrukcji stalowej może dojść do dużej niestabilności i zagrożenia.

Zabezpieczenia konstrukcji stalowej

zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowychW temperaturze około pięciuset stopni Celsjusza elementy konstrukcji stalowej tracą swoją nośność. W tym miejscu należy zaznaczyć, że na rozwinięcie takiej temperatury, ogień potrzebuje zaledwie kilku minut. Z tego też względu niezwykle ważne są odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowych. Na rynku dostępnych jest kilka możliwych rozwiązań, które we właściwy sposób pozwolą nam wykonać zabezpieczenia ogniochronne na konstrukcji stalowej. Jednym z rozwiązań mogą być okładziny ogniochronne, które pozwalają wykonać samonośną okładzinę skrzynkową bez dodatkowego mocowania do elementu stalowego. Ten typ zabezpieczenia charakteryzuje się niezwykle krótkim czasem montażu, ponieważ elementy okładziny możemy łączyć nawet za pomocą zszywek. Inną zaś formą zabezpieczenia jest ogniochronna farba pęczniejąca, która nie jest uciążliwa w trakcie nakładania, a pozostaje w pełni kompatybilna z większością stosowanych na stalowych konstrukcjach farb podkładowych i nawierzchniowych.

Trudno choćby wyobrażać sobie konsekwencje, które może nieść za sobą niewłaściwe zabezpieczenie przeciwpożarowe, więc warto przed wybraniem konkretnego rozwiązania, sprawdzić wszelkie certyfikaty dostarczane nam przez producenta i ich zgodność z normami. Na pewno warto też skonsultować kwestię tego typu zabezpieczeń z doświadczonym specjalistą.