Bez samochodu przystosowanego do wywozu odpadów trudno wyobrazić sobie działanie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa zajmującego się usuwaniem nieczystości. Każde miasto i gmina w Polsce jest zobowiązana do zapewnienia mieszkańcom odbioru odpadów i musi dysponować odpowiednią ilością takich pojazdów.

Śmieciarka w przedsiębiorstwie komunalnym

ŚmieciarkiWozy do zbierania odpadów są samochodami budowanymi zazwyczaj na podwoziu pojazdów ciężarowych, ale można też spotkać konstrukcje oparte na maszynach o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Zależnie od przeznaczenia, charakterystyki obsługiwanego terenu każdy odbiorca może wybrać wóz, który najlepiej spełni jego oczekiwania. Nowe konstrukcje są przyjazne kierowcom, posiadając duże okna, przeszklone boczne drzwi, zestawy kamer bocznych i cofania ułatwiające pracę oraz manewrowanie w ciasnych zaułkach, wąskich uliczkach i podwórkach domów, gdzie zawracanie pojazdem o sporych gabarytach jest znacznie utrudnione. Do opróżniania koszy na śmieci znajdujących się wzdłuż ulic, przy przystankach czy miejskich deptakach najlepiej nadają się małe, zwrotne samochody wielkości typowych samochodów dostawczych. Na rynku można znaleźć również pojazdy o nietypowych metodach ładowania. Oprócz znanych z naszych ulic samochodów ładowanych z przodu są również dostępne ładowane z boku, przodu czy wyposażone w system HDS, sprawdzające się w opróżnianiu kontenerów na odpady podlegające recyklingowi.

Jako pojazdy specjalne śmieciarki są idealnie dopasowane do pełnienia swojej funkcji. Pojazdy te charakteryzują się wieloma udogodnieniami dla obsługi i kierowców, dzięki czemu praca pracowników firm oczyszczania jest łatwiejsza, a przede wszystkim bezpieczna. Dzięki ich obecności w miastach nie zalegają masy odpadów, a ulice pozostają czyste i estetyczne.