Instalacje, które przebiegają pod ziemią, wymagają odpowiedniego podejścia do ich naprawy. Dotychczas w takim wypadku konieczne było tworzenie wykopów i tym samym generowanie utrudnień w ruchu. Od pewnego czasu jednak nie jest to już konieczne.

W jakim celu wykonuje się przewiert?

przewiertyInstalacje wodociągowe, czy też kanalizacyjne znajdują się pod ziemią. Pozwala to uchronić elementy tych instalacji przed uszkodzeniami, z drugiej jednak strony jest powodem pewnym problemów podczas ich naprawy. Dotychczas, aby taką instalacje naprawić, czy też dokonać jej przebudowy, trzeba było skorzystać z wykopu. W dużej części przypadków taki wykop był powodem generowania utrudnień w ruchu, zwiększał także koszty remontu. Dlatego też obecnie korzysta się głównie z bez wykopowych metod naprawy takich instalacji, w czym bardzo pomocne okazują się przewierty. Jest to tak naprawdę tunel, biegnący w poprzek drogi czy tez innego szlaku komunikacyjnego, o przebiegu horyzontalnym. Dzięki takiemu właśnie tunelowi, możliwe jest dokonanie niezbędnych napraw czy też przebudowy instalacji, bez konieczności tworzenia wykopu. Obecnie, przewierty są najczęściej wybieraną metodą podczas napraw instalacji podziemnych, w szczególności tych, które przebiegają pod powierzchnią jezdni. Ważne jednak, aby pamiętać, że do utworzenia przewiertu konieczne jest odpowiednie doświadczenie, jak również odpowiedni sprzęt. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywane są odpowiednie wiertnice, takie jak  Kret, które są w stanie tworzyć precyzyjne tunele w każdym praktycznie rodzaju gruntu.

W obecnych czasach wykorzystuje się znacznie bardziej praktyczne metody podczas napraw instalacji znajdujących się pod ziemią. Pozwala to uniknąć różnych problemów, a przykład generowania utrudnień w ruchu. Dlatego też korzystanie z wykopów podczas napraw różnych instalacji jest coraz mniej popularne.