Podkładka jest elementem pomocniczym w połączeniach śrubowych. Podkładki najczęściej separują nakrętkę od materiału łączonego, co zmniejsza prawdopodobieństwo rozluźnienia połączenia, a w innych systemach zabezpieczają przed odkręcaniem. Podkładki stosuje się również w celu zwiększenia powierzchni nacisku połączenia na łączony materiał, co zmniejsza naprężenia i prawdopodobieństwo uszkodzenia łączonych elementów.

Podkładki miedziane zapewniają szczelność połączenia

tanie podkładki miedzianePodkładki wykonane zostały z miedzi, czemu zawdzięcza się ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, przez co nie wymagają częstej wymiany.  Podkładki miedziane używane są w różnych gałęziach przemysłu i posiadają one wiele zastosować i charakterystycznych cech. Stosowane są często w przemyśle samochodowym, hutniczym, elektrotechnicznym, chemicznym oraz maszynowym. Są bardzo elastyczne i plastyczne, a zatem tanie podkładki miedziane mogą mieć różne kształty i rozmiary, przez co z łatwością można dopasować je do danej śruby lub połączenia elementu urządzenia mechanicznego. Podkładki miedziane znalazły zastosowanie, jako uszczelniacz w zakładach chemicznych, do podłączenia osprzętu w rurach, jako podkładka uszczelniająca pod gniazdo połączeń śrubowych, ale z powodzeniem również są stosowane w sprzęcie codziennego użytku, jak na przykład pralki lub zmywarki.

Podsumowując, tanie podkładki miedziane są z reguły bardziej miękkim materiałem niż elementy, z którymi współpracują. Takie połączenie sprawia, że podkładki miedziane ze względu na swoją plastyczność ulegają sile naporu nakrętki i korpusu maszyny, dzięki czemu miedziana podkładka dostosowuje swój kształt pod śrubę i jeszcze lepiej przylega do konstrukcji montażowej, w bardziej efektywny sposób przenosząc obciążenia.