Szybka rozbudowa obiektów wielkopowierzchniowych, mieszkalnych i biurowych powoduje konieczność przesyłania kanałami wentylacyjnymi ciepłego lub zimnego powietrza. Przy budowie kanałów przesyłowych niezastąpione stają się króćce elastyczne do wentylacji. Działają one poprzez kompensację drgań, wstrząsów i przesuwów elementów instalacji. Na rynku istnieją wersji okrągłej  lub prostokątnej.

Sprawna i długowieczna instalacja wentylacyjna

Króćce elastyczne do wentylacjiInstalacja wentylacyjna jest elementem nieodzownym w nowoczesnej architekturze przemysłowej, mieszkalnej i biurowej. Aby wykonać bezawaryjne kanały przesyłowe napowietrzające wykorzystuje się króćce elastyczne do wentylacji. Są to elastyczne łączniki instalacji wykonane z taśm ATM. Taśma ATM wykonywane są z trwałego połączenia odpowiednich blach z elementami elastycznymi. W zależności od składu chemicznego przesyłanych mediów gazowych stosuje się blachy ocynkowane, nierdzewne lub kwasoodporne. Różne są też elementy elastyczne. Mogą to być silikony, poliuretan, neopren lub PCV. Do podstawowej wentylacji pomieszczeń używa się najtańszego PCV. Istotnym powodem używania króćców elastycznych jest ich zdolność do wyciszania pracy instalacji wentylacyjnej poprzez tłumienie drgań. Łączenie króćców z kanałami przesyłowymi może być mnie lub bardziej trwałe. Przy mniejszym ciśnieniu stosujemy złącza nyplowe zaś przy większym kołnierzowe na śruby. Króćce mogą zostać wyprodukowane na zamówienie klienta. Na rynku są obecne w przekrojach okrągłych lub prostokątnych.

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń jest wymogiem, którego niespełnienie wyklucza obiekt z możliwości użytkowania. Wraz z rozwojem myśli technicznej budowane instalacje zaopatrzone w króćce elastyczne do wentylacji stają się coraz cichsze w pracy i szczelniejsze zapobiegając startom energii.