Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w zatoce silnika auta jest tak wiele niezwykłych części. Jedną z nich jest pas napędowy. Po prostu nie jest możliwe prawidłowe działanie silnika samochodowego bez tych pasów. To, co się dzieje, gdy element ten zawiedzie to to, że wspomaganie kierownicy zostanie być może zablokowane, a lampki ostrzegawcze zaczną migać z powodu braku możliwości pracy alternatora.

Rola pasów napędowych

pasy napędowe śląskRolą pasów napędowych jest „prowadzenie” elementów silnika. Wszystkie te akcesoria są uruchamiane na początku, prowadząc siłę silnika pojazdu za pomocą jednego lub drugiego pasa. Pasy napędowe odgrywają zatem kluczową rolę w prawie wszystkich układach silnika. Najczęściej używane pasy w motocyklach i samochodach to pasy klinowe i paski zębate. Płaskie z jednej strony pasy napędowe śląsk i żebrowane z drugiej zapewniają, że pasek pozostaje bezpiecznie na miejscu. Pasek klinowy nazywa się tak ze względu na podobieństwo jego przekroju do alfabetu „V”. Jednak w przypadku potężnych pojazdów można użyć więcej niż jednego z nich. Pas zębaty jest przydatny w aplikacjach wymagających wysokiego momentu obrotowego. Zęby tego pasa ściśle przylegają do rowków zębatego koła pasowego. Koło pasowe to element, który umożliwia pasowi przesunięcie się w innym kierunku w celu poprowadzenia innego akcesorium. Koła pasowe są odpowiedzialne za utrzymanie napięcia pasa i zapobiegają ześlizgiwaniu się paska podczas jego obracania, co jest bardzo istotną cechą ich działania.

Wraz z konserwacją pasów, koła pasowe również muszą być odpowiednio utrzymywane w dobrej kondycji. Wszystkie pasy zawodzą po pewnym czasie, a ciepło silnika zwykle przyspiesza ten proces. Sprawdzanie stanu pasów w regularnych odstępach czasu jest koniecznością.