Jednym z ważniejszych parametrów, świadczących o jakości danego surowca, jest jego twardość. Dlatego też większość surowców, których używa się w produkcji, jest badanych właśnie pod tym kątem. W tym celu wykorzystywane są specjalne maszyny wytrzymałościowe.

Jak bada się twardość metodą Rockwella?

twardościomierz rockwellaJakość używanego do produkcji surowca może mieć bardzo duży wpływ na to, jak wytrzymały okaże się powstały produkt i czy będzie posiadał jakieś wady fabryczne, czy tez nie. Dlatego też obecnie surowce produkcyjne tak często poddaje się testom, sprawdzając szczególnie ich wytrzymałość. Do tego służą specjalne maszyny wytrzymałościowe, takie jak twardościomierz rockwella. Jest kilka rodzajów twardościomierzy i każdy z nich różni się między sobą sposobem testowania twardości surowców. Opisywany model bada twardość w ten sposób, że w testowany fragment materiału wprowadzana jest końcówka penetrująca przy różnych obciążeniach. Zazwyczaj stosuje się w tym celu stożek diamentowy, gdyż jest to najtwardszy znamy obecnie materiał, który może wniknąć w niemal każdy surowiec. Badanie przy pomocy twardościomierzy Rockwella ma kilka zalet. Najważniejszym jest zadecydowanie możliwość testowania każdego materiału, zarówno bardzo miękkiego, jak i bardzo twardego. Co więcej, opisywany rodzaj twardościomierzy jako jedyny nadaje się do badania nawet cienkich taśm. Wszystko to sprawia, że ten rodzaj twardościo0mierzy jest obecnie tak popularny i jest stałym wyposażaniem wielu zakładów produkcyjnych w Polsce i na świecie.

Badania twardości wykonuje się obecnie bardzo często, gdy tylko jakiś nowy surowiec ma być wprowadzony do produkcji. Służą do tego specjalne maszyny, które mogą się różnic sposobem działania. Warto dobrać odpowiednią maszynę do rodzaju badanego surowca.