Istnieje wiele obiektów, które w języku polskim mają w zasadzie dwie nazwy – jedną rodzimą, a drugą zapożyczoną. Akcelerometr to profesjonalna nazwa czegoś, co bywa również nazywane przyśpieszeniomierzem. Ta druga nazwa jest niestety niezwykle niepraktyczna, zatem w większości sytuacji przemysłowych, stosuje się tę pierwszą.

Gdzie stosuje się akceleratory przemysłowe?

dobry akcelerometr przemysłowyUrządzenie to służy przede wszystkim pomiarowi przyspieszeń liniowych i kątowych, co nie jest bez znaczenia np. w przypadku maszyn, których ruch jest nieregularny i nieskoordynowany (dobrym przykładem będą tutaj atrakcje w parkach rozrywki i wesołych miasteczkach, gdzie niektóre urządzenia są zaprojektowane w taki sposób, aby nagle przyspieszać w konkretnym momencie i kierunku). Ciekawym i niezwykle powszechnym ostatnio sposobem na wykorzystanie przyspieszeniomierzy są urządzenia mobilne – smartfony i tablety, ponieważ dobry akcelerometr przemysłowy może być wykorzystywany również w rozrywce. Sprawdza się w kontekście gier i aplikacji mobilnych oraz stabilizacji aparatu, ponieważ bardzo precyzyjnie określa położenie urządzenia względem samego siebie (a więc w pionie, poziomie, w górze i w dole). Przy dodatkowym wykorzystaniu żyroskopu, można sterować samym urządzeniem np. przy różnego rodzaju grach mobilnych. Akcelerometr znajduje zastosowanie również w przemyśle, gdzie służy do analizy odpowiedniej pracy maszyn i urządzeń. Stosuje się go podczas badań diagnostycznych, które dość obszernie weryfikują poprawność pracy maszyn, które podejrzewa się o nieprawidłową pracę.

Dobry akcelerometr sprawdzi się w niejednej sytuacji, tym bardziej że branża rozrywkowa coraz częściej korzysta z takich rozwiązań, by pozytywnie wpłynąć na doświadczenia klienta lub po prostu osoby doświadczającej jakiegoś rodzaju rozrywki. Wszystko wskazuje na to, że akcelerometry mają jeszcze dużo do zrobienia.