Odkurzacze centralne tym różnią się od zwykłych odkurzaczy, że montuje się je na stałe. Są tak zainstalowane, że gorące powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz, natomiast ich zbiornik na kurz ma często pojemność nawet 30 litrów. Odkurzacze centralne posiadają zwykle dużą moc, a ich koszt bywa wysoki.

Zalety odkurzania centralnego

przemysłowe odkurzanie centralneDo zalet odkurzania centralnego należy nie tylko wielkość pojemnika i moc ssania. Przypominają zwykle zamknięty kosz na śmieci, ale ich budowa może znacznie się różnić w zależności o rodzaju odkurzacza i jego pojemności. Odkurzacz centralny łączą rury ukryte w ścianach domu lub magazynu. Zakończone są gniazdami ssawnymi, dzięki czemu możemy w łatwy sposób korzystać z odkurzacza z dowolnego pomieszczenia (wystarczy podłączyć rurę). Odkurzacze centralne charakteryzują się znacznie lepszą trwałością i jakością od zwykłych odkurzaczy. Są też oczywiście zdecydowanie droższe. W fabrykach i zakładach przemysłowych często stosuje się przemysłowe odkurzanie centralne. W tym przypadku wykorzystuje się urządzenia z górnej półki. Najwytrzymalsze i o bardzo dużej pojemności, gdyż sprzęt tego typu podlega bardzo silnej eksploatacji. Pozwala to na skuteczne odkurzanie hal magazynowych oraz przemysłowych na kilku poziomach jednocześnie, bez potrzeby przenoszenia ciężkiego i niewygodnego sprzętu. Centralne odkurzacze przemysłowe mogą być dostosowane pod potrzeby danej gałęzi przemysłu i służyć do wciągania odpadów, które zepsułyby inne typy odkurzaczy. Można podłączyć nawet kilka jednostek ssących oraz kilka silosów do jednego systemu sterowanego za pomocą jednego panelu kontrolnego.

Firmy specjalizujące się w produkcji odkurzaczy centralnych wybiorą stosowny dla nas model, jeśli określimy rodzaj zbieranego materiału, jego ilość oraz szkic pomieszczeń, w których odkurzacz ma być używany. Na tej podstawie firma przygotowuje kosztorys, a my możemy wprowadzić do niego stosowne poprawki.