Kiedy nie możemy naszego budynku podłączyć do kanalizacji, to jednym rozwiązaniem na legalne odprowadzanie ścieków jest budowa szamba. Generalnie jest taka zasada, że każda nieruchomość powinna zostać podłączona do kanalizacji, ale jednak nadal w wielu miejscowościach w Polsce miejska kanalizacja nie istnieje.

Budowa szamba – formalności przed budową

ekologiczne szamba betonowe - małopolskaWymagania formalne dotyczące budowy i usytuowania zbiorników bezodpływowych zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Zgodnie z tym rozporządzeniem wszystkie zbiorniki bezodpływowe na nieczystości i muszą zostać zamontowane na działkach budowlanych, które nie mają możliwości, aby podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Zbiorników na szambo nie możemy budować tylko i wyłącznie na obszarach, które podlegają szczególnej ochronie środowiska, a także na terenach, które narażone są na powodzie oraz zalania wodami opadowymi. Najwięcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na to, aby zamontować nowoczesne ekologiczne szamba betonowe – małopolska jest województwem, gdzie zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe muszą mieć dno oraz ściany nieprzepuszczalne. Dodatkowo muszą być one wyposażone w odpowiednie odpowietrzenie, które będzie wyprowadzony przynajmniej pół metra ponad poziom terenu. Musimy również przestrzegać wszystkich zaleceń i od okien oraz drzwi zbiornik na szambo powinien znajdować się przynajmniej 15 m. Natomiast od granicy z naszym sąsiadem odległość ta wynosi 7,5 m.

Zalecenia te dotyczą tylko i wyłącznie zbiorników o pojemności 10 m sześciennych, ponieważ kiedy montujemy większe zbiorniki na szambo to musimy zachować dużo większą odległość sięgającą nawet 30 m od naszego domu. W ustaleniu odpowiedniej odległości pomogą nam doświadczeni pracownicy, którzy przeprowadza specjalną ekspertyzę techniczną.